whatsapp
چوب بلوط | معرفی انواع بلوط و ویژگی های آن - مگاوود

چوب بلوط | معرفی انواع بلوط و ویژگی های آن

5/5 - (3 امتیاز)

چوب بلوط تنوع زیادی دارد و یکی از پرمصرف ترین نوع چوب ها در دنیا به شمار می رود. بلوط رنگ بندی گسترده ای دارد و انواع آن از سفید، خاکستری تا قهوه ای دیده می شود. درون چوب قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و بیرون چوب سفید مایل به قهوه ای روشن است . خانواده درخت بلوط Fagaceae بوده که 600 گونه متفاوت در آن وجود دارند.

چوب بلوط

قسمت درونی بلوط از بیرونی آن قابل تشخیص نبوده و مانند برخی گونه ها درون چوب آن به صورت ناگهانی به برون چوب بدل نمی شود. این چوب راست تار و درشت بافت است و یکی از انواع چوب های بخش روزنه ای به شمار می آید. از دیگر ویژگی های این درخت می توان به خزان پذیر بودن آن اشاره کرد

انواع درخت بلوط

  • بلوط قرمــز  : همان درخت بلوط آمریکایی و کانادایی است که رگه های مواجی دارد.
  • بلوط ایرانی  : بلوط ایرانی بیشتر از نمونه های غربی راست تار و رگه های مواجی کمتر میباشد.
  • بلوط مشکی: این بلوط در کالیفرنیا آمریکا وجود دارد.
  • بلوط سفیـد  : این بلوط بیشتر در اسپانیا و ایلینویز رشد می کند.

مشخصات انواع درخت ها :

  • ارتفاع درخت بلوط قرمز:  25 تا 35 متر
  • ارتفاع درخت بلوط سفید:  20 تا 25 متر
  • قطر درخت بلوط قرمز:1 تا 2 متر
  • قطر درخت بلوط سفید: 1 تا 1.2 متر
  • وزن مخصوص درخت بلوط قرمز:700 کیلوگرم بر متر مکعب
  • وزن مخصوص درخت بلوط سفید (زرد): 755 کیلوگرم بر متر مکعب

ویژگی های چوب بلوط

بافت سلولی بلوط تیل دارد به این معنا  که فضای بین سلولی آن نفوذ ناپذیر سات به همین دلیل است که از بلوط برای ساخت بشکه های حمل و نگهداری مایعات استفاده می شود. در ایران رشته کوه های زاگرس مملو از این درخت است.

چوب بلوط در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم است و این علت استفاده از آن در صنعت قایق سازی است. چگالی این چوب در هر سانتی متر مکعب 750 گرم است که آن را به یکی از محکم ترین و سنگین ترین چوب ها بدل می کند.

مقادیر بسیار زیادی تانن در چوب بلوط وجود دارد که سبب دور شدن حشرات و آفات مختلف می شود… از دلایلی که این چوب را در صنایع مختلف استفاده می کنند رنگ پذیری، چسب پذیری و قابلیت خم شدن راحت با بخار است.

از بلوط های سفید و قرمز در صنایع روکش گیری به فراوانی استفاده می شود و به نوعی غیر قابل جایگزین هستند. جالب است بدانید رنگ بلوط به مرور زمان تیره تر می شود این امر به خاطر تغییر تراکم اکسیژن درون چوب رخ می دهد که در طی سال ها رخ می دهد.

کاربرد های چوب بلوط

از چوب درخت بلوط در صنایع بسیاری بهره می برند همانطور که در بالا اشاره کردیم در قایق سازی و بشکه سازی به خاطر بافت سلولی خاصی که دارند بسیار محبوب هستند. به خاطر استحکام بالایی که دارد هم در ساخت خانه های چوبی به خصوص درب و کابینت های چوبی و انواع مبلمان و …. استفاده می شود.

یکی از کاربردهای چوب بلوط ساخت انواع کفپوش های چوبی ( پارکت چوب طبیعی ) است که با توجه به دوام و استحکام بالایی که دارد در زمینه ساخت و تولید پارکت بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

مگاوود

کارخانه مگاوود تولید کننده و صادر کننده انواع چوب های روسی در روسیه است که محصولات خود را بدون واسطه در ایران نیز به فروش می رساند. جهت سفارش خرید عمده چوب های روسی می توانید با نماینده این مجموعه در ایران ارتباط برقرار کنید

حتما بخوانید : 

تاریخچه ی استفاده از چوب در ایران

اشباع چوب به چه معناست ؟

3 روش برای تشخیص جنس چوب که باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *