whatsapp
مشخصات و کاربرد های چوب صنوبر | سفارش چوب صنوبر

چوب صنوبر

4.7/5 - (4 امتیاز)

چوب صنوبر یا آسینا، شالک (نام علمی: Populus) درختی از راسته مالپیگیالس (Malpighiales)، تیره بیدیان (Salicaceae). نام آن به انگلیسی Poplar است. درخت صنوبر برگریز است. ریشه درخت رشد زیادی دارد و برای همین نباید نزدیک ساختمان ها کاشته شود.  صنوبر سریع ترین سرعت رشد در مقایسه با سایر درختان در دنیا را داشته  و می تواند کمتر از 15 سال به 25 متر ارتفاع برسد. این درخت گونه ای پهن برگ و نور پسند و خزان کننده است . گل ها معمولا قبل از برگ در اوائل بهار ظاهر می شود. چوب صنویر از پر مصرف ترین چوب ها به شمار می رود و در صنایع گوناگون از آن استفاده می کنند.

گرده و تخته چوب صنوبر آسینا

بپوست تنه درختان جوان اکثرا سفید و یا سبز رنگ بوده و با افزایش سن شیارها ی عمیق و نیمه عمیق در آن ظاهر شده و رنگ آن نیز تیره می گردد.

انواع درخت صنوبر

جنس populus که در فارسی و به طور عام صنوبر نامیده می شود نام های فراوانی از جمله ، آسینا، تبریزی . راجی . کبوده . سفیدار . یا سپیدار دارد.

درخت سپیدار : P.alba یکی از مقاوم ترین گونه ها حسوب می شود و بین 18 تا 25 متر ارتفاع دارد. در باغهای تاریخی و قدیمی زیاد کاشته می‌شده است چه بعنوان باد شکن در حاشیه‌ها و بعضاً در مسیرهای اصلی نیز کاشته می‌شد.

درخت صنوبر خاکستری : P.canescens می تواند تا 30 متر ارتفاع داشته باشد برگ های بزرگتری هم نسبت به سپیدار دارد و پوسته آن زرد متمایل به قهوه ای است.

درخت تبریزی : ( اشالک‌، صنوبرآسیایی ، صنوبر لمباردی )P.nigra var Italica از درختان با ارتفاع زیاد و زیبا می‌باشد. معمولاً در کنار باغها کاشته می‌‌شده است .  برگهای آن لوزی شکل و زیبا که درازی برگها بیش از پهنای آن می باشد. در پاییز به رنگ زرد قناری در می‌آید .

درخت صنوبر لرزان : ( آشنگ ) P.tremula برگهای آن شبیه نارون است.

پده : این نوع درخت بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و سایز متوسطی دارد . در ایران می توانید این درخت را در حاشیه رودخانه های دز و کارون مشاهده کنید.

کاربرد چوب آسینا یا صنوبر

صنوبر به علت سری الرشد بودنش قیمت مناسب تری دارد و همین باعث افزایش تقاضای آن از سوی صنایع مختلف شده است. چوب صنوبر چکش خواری بسیار خوبی دارد و یکی راحت ترین چوب ها برای نجاران است. وزن سبکی دارد و در دسته چوب های نرم قرار می گیرد برای همین نمی توان از آن در کاربرد های سنگین استفاده کرد . اما در مبلمان سازی، دکوراسیون و کابینت سازی و….از آن به فراوانی بهره می برند.

واردات چوب صنوبر ( آسینا )

مجموعه مگاوود تولید کننده و عرضه کننده مستقیم چوب در روسیه و ایران آمادگی خود را جهت تامین چوب کارخانجات و کارگاه ها اعلام می کند. این مجموعه با بهره وری از مدرن ترین تجهیزات ، انواع چوب های روسی را با بالاترین کیفیت ممکن و با قیمت مناسب عرضه می کند. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با واردات چوب آسینا یا صنوبر و ثبت سفارش می توانید با دفتر این مجموعه در ایران ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *